Facebook

Fuzja firm a pracownicy

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Fuzja firm to częsta sytuacja na skalę światową, nie jest to typowo polskie zjawisko. Coraz więcej firm łączy się, aby utrzymać się na rynku.Jest to typowe dla czasów kapitalizmu – łączą się fabryki, banki, szkoły prywatne oraz uczelnie.

Coraz więcej osób wie, że fuzja ma dobre i złe strony.

Dobre, ponieważ pozwala przetrwać firmom na rynku. Złe, ponieważ oznacza często zwolnienia pracowników. Takie redukcje nie są już obecnie końcem świata, ale nadal trzeba na nie uważać. Dlatego jeśli w firmach działają związki zawodowe, to muszą negocjować jak najlepsze warunki zwolnienia pracowników.To na pewno sprawa ważna i godna uwagi. Ludzie muszą otrzymać dobre odprawy, szkolenia oraz przekwalifikowanie – niektóre firmy dbają w ten sposób o redukowanych ludzi. Nie jest to norma, ale zdarzają się takie sytuacje. Nieraz łączą się firmy tej samej wielkości, dokładnie tych samych branż, pokrewnych branż. Różnorodne są rodzaje fuzji.

Czy fuzja jest groźna dla ludzi?

Fuzja jest groźna dla ludzi, gdy grozi zwolnieniami pracowników. Jednak czasami nie prowadzi do takich zwolnień i wszystkie osoby utrzymują pracę. Warto o tym pamiętać, bo fuzja nie zawsze zabiera ludziom pracę. Czasami pozwala ludziom utrzymać zatrudnienie. Niejedna osoba dba o własne miejsce pracy, ale nie ma nic za wszelką cenę. Na pewno warto dbać o ludzi, dlatego rozsądni szefowie zwalniają tak, ze pracownicy nie ponoszą większego uszczerbku – czasami zapewniają im inne miejsca pracy, nieraz kierują ich na kursy przeszkalające.

Fuzje są liczone w setkach przypadków w Polsce, nie zawsze były one złe, często pomagały przetrwać firmom i zachować dobrą rynkową pozycję.

Nieraz jednak w wyniku fuzji setki osób traciły pracę. Nie było to dla nich optymistyczne rozwiązanie, ale w dobie kapitalizmu zawsze się może zdarzyć taka sytuacja i pracownicy muszą być na nią przygotowani. Od dziesiątków lat fuzje zdarzają się na całym świecie, także Polska nie jest od nich wolna. Niejedna osoba o takich fuzjach czyta, aby wiedzieć jak są one przeprowadzane i być przygotowaną na wszystko. Fuzja to nie jest koniec świata ani dla firmy, ani dla ludzi w niej pracujących.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Największe fuzje polskich firm

Największe fuzje polskich firm Zjawisko przejęć i dobrowolnego łączenia się przedsiębiorstw zaczęło występować na dużą skalę w gospodarce Polski dopiero...

Zamknij