Facebook

Jakie funkcje powinien mieć telefon dla seniora?

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Telefon dla starszej osoby musi być wyposażony w kilka podstawowych funkcji. Ważne również jest, aby miał dostosowane do tej grupy wiekowej parametry, jako jeden z najważniejszych najczęściej wymieniana jest czytelna klawiatura (najlepiej fizyczna, a nie dotykowa) oraz duży wyświetlacz. Obecnie na rynku jest wiele modeli urządzeń przeznaczonych specjalnie dla osób w podeszłym wieku.

Telefon dla seniora na kartę czy w abonamencie?

Wybór taryfy często jest związany z koniecznością zakupu telefonu. Decydując się na urządzenie w abonamencie, aparat będzie stosunkowo tańszy niż w przypadku kupowania go oddzielnie. To też opcja na ratalne rozłożenie zobowiązania w czasie. Z kolei taryfa prepaid, czyli na kartę to elastyczne rozwiązanie, dzięki któremu można w prosty sposób kontrolować opłaty za usługi telekomunikacyjne. Warto w pierwszej kolejności przejrzeć dostępne na rynku oferty, np. Virgin Mobile.

Parametry telefonu dla seniora

Najlepszy telefon dla starszej osoby to taki, który jest wyposażony w:

Bardzo ważne jest, aby telefon był prosty w obsłudze, z tego względu niepotrzebnych jest wiele funkcji i aplikacji. Jeżeli decydujemy się na zakup smartfona, najlepiej wybrać ten z Androidem. Windows Phone oraz IOS mogą być zbyt skomplikowane. Wytrzymały akumulator to podstawa w telefonie dla starszej osoby, ponieważ konieczność częstego doładowywania może stać się uciążliwe. W przypadku, gdy zapomni się doładować telefon może się ona wyłączyć. Może spowodować to problem z jego ponownym uruchomieniem. Starsze osoby często zapominają o funkcjach, których nie wykorzystują na co dzień. Bateria w telefonie dla seniora powinna mieć co najmniej pojemność 4000 mAh.

Głośne dzwonki oraz mikrofon i głośnik to kolejne ważne parametry. Przydatna również jest opcja głośnomówiąca, dzięki czemu można prowadzić rozmowę bez konieczności trzymania telefonu przy uchu.

Wyświetlacz w telefonie dla seniora musi być duży. W modelach specjalnie przeznaczonych dla tej grupy wiekowej ekrany są podświetlane najczęściej na pomarańczowo co znacznie poprawia widoczność. Wielkość czcionki jest równie ważna — im większa, tym lepsza.

Solidne wykonanie oraz wzmocniona obudowa uchronią urządzenie przed przypadkowym zniszczeniem. Najlepszy będzie model, który jest odporny na tego rodzaju uszkodzenia. Innym równie dobrym rozwiązaniem jest wzmocnienie fabrycznej konstrukcji mocnym etui oraz hartowanym szkłem.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szkło o zmiennej przezierności – gdzie je stosować? Czym się kierować przy jego wyborze?

Wśród innowacji na rynku można obecnie spotkać szkło o zmiennej przezierności. To szkło, w przypadku którego została zastosowana specjalna technika....

Zamknij