Facebook

Kto tak naprawdę stoi za sterami NATO?

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Polska wstąpiła do NATO, aby chronić granice kraju przed działaniami ZSRR i choć historia od tego czasu kilkakrotnie zmieniała swój bieg, dziś znów państwa sojuszu za główny cel mają zabezpieczenie granic przed potencjalnym zagrożeniem ze strony Rosji. Z powodu bliskiego sąsiedztwa z Putinem, Polska wydaje się mieć strategiczne znaczenie, jeśli chodzi o ten plan..

 

Polska w NATO obecna jest od 1999 roku i jako państwo przeszła długą drogę, aby w końcu przystąpić do sojuszu, gwarantującego wówczas konieczne wsparcie, w razie zagrożenia atakiem ZSRR. Wejście w struktury jest dobrowolne, poprzedza je wcześniejsza debata dotychczasowych członków. NATO nie tylko gwarantuje prawa, ale nakłada też obowiązki, które należy respektować.

 

Miejsce Polski w NATO

 

Polska w NATO liczy się jako kraj, którego granice muszą zostać zabezpieczone przed ewentualną agresją Rosji. Nie tylko z racji na fakt, że jako członkowi sojuszu taka obrona jej przysługuje, ale również przez wzgląd na strategiczne położenie Polski, które otwiera Putinowi dostęp do Europy. Mimo że zagrożenie faktycznym atakiem zbrojnym wydaje się jedynie spekulacjami, to specjaliści od geopolityki ostrzegają aby go nie lekceważyć. NATO zostało powołane do życia po to, aby zapewnić swoim państwom członkowskim należytą ochronę i musi być przygotowane na wszelkiego rodzaju opcje, nawet jeśli na dzień dzisiejszy wydają się większości społeczeństwa fikcją.

Obecność w NATO dla każdego państwa członkowskiego, w tym Polski, to również niewątpliwy prestiż. Zwłaszcza, że tegoroczna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sojuszu odbyła się w Warszawie. Co roku członkowie zbierają się na dwóch spotkaniach – wiosenne jest po to, aby przygotować poszczególne postanowienia, a jesienne ma na celu podjęcie konkretnych decyzji. Polscy delegaci próbowali co prawda zwrócić uwagę Sojuszu na słuszność wdrażanych w Polsce reform, w tym sądownictwa, ale ich wystąpienia nie spotkały się z przychylnością pozostałych delegatów. Wydaje się, że o ile strategiczna (terytorialnie) rola Polski jest niezaprzeczalnie ważna, to w strukturach brak realnego poparcia dla obecnej partii rządzącej.

 

Kto decyduje w NATO

 

Siła sojuszu NATO jest niewątpliwie ogromna. Największy wpływ na decyzje mają oczywiście Stany Zjednoczone z ich obecnym prezydentem Donaldem Trumpem na czele. Wybór Trumpa na to stanowisko przysporzył pozostałym członkom nieco kłopotu, z racji często agresywnych i niewygodnych decyzji, podejmowanych bez konsultacji z przedstawicielami pozostałych państw. Jednak to polityka USA zmieniła charakter NATO, które musiało z organizacji łagodzącej konflikty zbrojne, przekształcić się w komórkę skutecznie walczącą z terroryzmem, co od ataku na World Trade Center jest priorytetem Amerykanów.

Coraz silniejsza jest jednak europejska opozycja w strukturach, której nie do końca odpowiadają cele prezydenta USA. O ile część europejskich członków może hamować niektóre z działań Trumpa, o tyle nikt z nich nie może zaprzeczyć, że istnieje przepaść technologiczna między uzbrojeniem Europy a amerykańskich żołnierzy, co przekłada się na mino wszystko niezachwianą pozycję USA w strukturach.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Konferencje branżowe- co tak naprawdę dają?

Nowe czasy wymuszają na przedsiębiorcach zmianę swojego modelu prowadzenia działalności gospodarczej. Podejście do pracowników i własnej promocji musi być ciągle...

Zamknij