Facebook

Sortowanie odpadów – na czym polega?

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Segregacja odpadów to sortowanie ich za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu kontenerów, kluczowym kryterium jest w tym przypadku rodzaj surowca, z jakiego zostały wykonane. Selekcję odpadów można podzielić na dwa rodzaje: u źródła oraz w procesie recyklingu.

Segregacja a recykling

Sortowanie odpadów jest początkowym działaniem w procesie recyklingu. Również na późniejszych etapach odzysku surowców konieczne jest ich segregowanie. Jednak aby recykling mógł w ogóle dojść do skutku, konieczne jest rozdzielenie odpadów ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Na kolejnych etapach prowadzone jest oczyszczanie i dalsze selekcjonowanie, aby finalnie uzyskać surowiec wtórny, który nadaje się do ponownego użytku — od razu lub dopiero po odpowiednim przetworzeniu. Recykling przyczynia się bezpośrednio do zmniejszenia ilości odpadów. Dzięki temu, że dany materiał jest wielokrotnie wykorzystywany (np. szkło, tworzywa sztuczne) znacznie redukuje się ilość odpadów zalegających na składowiskach, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. W przypadku tworzyw sztucznych ich sortowanie ma szczególne znaczenie — możliwość ponownego przetworzenia surowców, które nie ulegają biodegradacji jest kluczowa z ekologicznego punktu widzenia.

Sortowanie odpadów — jak to się robi?

Oprócz oczywistych zalet środowiskowych segregacja odpadów przynosi również korzyści finansowe — odbiór posortowanych odpadów mniej kosztuje. Od 1 października 2018 r. Obowiązują nowe przepisy dotyczące zasad sortowania odpadów. Odpady komunalne będą dzielone na cztery frakcje oraz frakcję odpadów zmieszanych. Ważne jest to, aby pamiętać, jaki kolor kontenera lub worka na śmieci odpowiada jakiemu rodzajowi surowca, czyli: kolor niebieski — papier, kolor żółty — metale i tworzywa sztuczne, kolor zielony — szkło oraz kolor brązowy — odpady BIO.

Co wolno, a czego nie wolno umieszczać w kolorowych kontenerach

Podczas selekcji odpadów bardzo ważne jest aby umieszczać je w odpowiednich pojemnikach. Niestety oprócz listy przedmiotów, jakie należy umieszczać w kontenerach w danym kolorze jest jeszcze druga lista tych, które nie powinny się tam znaleźć. W przypadku, gdy nie ma się pewności, czy dany przedmiot może znaleźć się np. w worku (pojemniku)  w kolorze niebieskim lepiej wrzucić go do szarego worka (pojemnika) na odpady zmieszane.

Oto przykłady niektórych odpadów, których wolno oraz nie wolno wyrzucać do kontenerów:

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie funkcje powinien mieć telefon dla seniora?

Telefon dla starszej osoby musi być wyposażony w kilka podstawowych funkcji. Ważne również jest, aby miał dostosowane do tej grupy...

Zamknij