Facebook

Szkło o zmiennej przezierności – gdzie je stosować? Czym się kierować przy jego wyborze?

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Wśród innowacji na rynku można obecnie spotkać szkło o zmiennej przezierności. To szkło, w przypadku którego została zastosowana specjalna technika. Na jej skutek pod wpływem prądu dochodzi do zmiany przezierności szkła.

Stosowanie szkła o zmiennej przezierności jest rekomendowane, gdy inwestor budowlany chce zastosować rozwiązania, które gwarantują oszczędności w dziedzinie oświetlenia, ogrzewania i inne.

Gdzie i dlaczego warto stosować szkło przy wykańczaniu wnętrz?

Szkło bardzo często jest stosowane przy aranżacji pomieszczeń różnego typu. Nowoczesna architektura wnętrz stosuje szkło w drzwiach, wewnętrznych przeszkleniach, podłogach, a nawet ściankach działowych. Wykorzystanie szkła pozwala w sposób estetyczny podzielić przestrzeń wewnątrz budynku. Często dzięki zastosowaniu szklanych elementów wykończeniowych przestrzenie stają się lżejsze, większe, lepiej doświetlone. W wielu przypadkach danie szklanych elementów ożywia przestrzeń pokoju, kuchni czy przedpokoju. Stosowanie szklanych balustrad, czy podłóg ma zalety funkcjonalne. Ułatwia pielęgnację, utrzymanie czystości na takim terenie. Nie zawsze jednak zastosowanie szkła daje gwarancję prywatności.

 

Zmienna przezierność szkła daje nowe możliwości przy wykańczaniu wnętrz – czy rzeczywiście?

Zdecydowanie tak. Dotychczas stosowanie klasycznych oszkleń w wielu pomieszczeniach nie gwarantowało prywatności (np. w łazienkach, czy gabinetach). W odpowiedzi na to stworzono tak naprawdę szkło o zmiennej przezierności. W przypadku tego szkła została zastosowana specjalna technika, gdzie pod wpływem prądu elektrycznego następuje zmiana z postaci nieprzeziernej na postać przezierną tafli szkła. Bez znaczenia jest poziom przezierności, szkło zachowuje wysoką przepuszczalność światła. Mechanizm działania jest prosty. Pomiędzy warstwami szkła umieszczona jest folia LC posiadająca ciekłe kryształy. Pod wpływem napięcia elektrycznego kryształy te układają się w tym samym kierunku względem siebie. Warstwa, która jest półprzezroczysta, staje się przezroczysta. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można zapewnić sobie odrobinę prywatności, kiedy przyjdzie na to czas.

 

Przy stosowaniu takiego inteligentnego szkła należy pomyśleć o oszczędnościach grzewczych, zmniejszonych kosztach uruchomienia klimatyzacji, czy zastosowania oświetlenia. Przy montażu takich szkieł należy pomyśleć o źródle zasilania, ponieważ musi być doprowadzona instalacja, która zapewni napięcie elektryczne, tak niezbędne do zmiany stanu szkła z przezroczystego na nieprzezroczysty. Warto zwrócić uwagę na szybkość reagowania na zmianę aktywności przez szybę, stopnia przejrzystości szkła oraz jednorodnej barwy szkła nieprzezroczystego. Są to parametry, które należy sprawdzić przed zdecydowaniem się na szkło o zmiennej przezierności.

Szkło o zmiennej przezierności ma obecnie wiele zastosowań. W budynkach mieszkalnych stosuje się je do wykonania ścianek szklanych. Natomiast powszechnie wykonuje się z niego również ścianki działowe w gabinetach medycznych, ośrodkach SPA, gabinetach kosmetycznych czy nawet na terenie nowoczesnych sal wykładowych, konferencyjnych.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kto tak naprawdę stoi za sterami NATO?

Polska wstąpiła do NATO, aby chronić granice kraju przed działaniami ZSRR i choć historia od tego czasu kilkakrotnie zmieniała swój...

Zamknij