Facebook

Wypalenie zawodowe dotyka każdego

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Młodzi pełni zapału

Młodzi pracownicy są pełni zapału. Osoby z doświadczeniem zawodowym takiego zapału mają znacznie mniej, są bardziej wyważone. Po kilkunastu latach pracy w jednym miejscu pracowników częściej dotyka wypalenie zawodowe. Paradoksalnie wypalenie zawodowe może dotykać także młodych pracowników. Przyczyn jest wiele, warto wiedzieć nieco więcej o takim zawodowym wypaleniu, aby umieć z nim walczyć i poradzić sobie z nim coraz lepiej.

Jak to się zaczyna?

Najpierw poczucie wypalenia, rozczarowania i zniechęcenia. Nie ma chęci do pracy, nic nie jest godne uwagi. Dlatego coraz więcej osób ucieka z pracy w swoje prywatne sprawy, aby takiego wypalenia nie doznać. Jednak zajmowanie się życiem prywatnym jest możliwe dopiero po pracy. Praca przez wiele godzin, stres, niechęć do podejmowania innych czynności, życie wyłącznie pracą prowadzą do wypalenia zawodowego. Jeśli pracodawca dużo wymaga, a nie dba o pracowników i mało im płaci to wypalenie jest jeszcze większe. Pracownik czuje, że daje z siebie bardzo dużo, a dostaje bardzo mało.

Jak zmóc wypalenie?

Z wypaleniem zawodowym można walczyć – wystarczy regenerować zdrowie, dbać o siebie, nie odwracać się od bliskich. Warto pamiętać o hobby, zdrowiu, rodzinie. Dzięki takiemu zrównoważonemu życiu wypalenie zawodowe nie będzie tak dotkliwe oraz dokuczliwe. Zmęczenie wynikające z wypalenia zawodowego nie mija po przespanej nocy, weekendzie czy tygodniowym urlopie. Na pewno należy wziąć urlop dłuższy i w pełni oderwać się od pracy. Nie myśleć o zawodowych obowiązkach, o pracy, zająć się rodziną, hobby, relaksem, pływaniem, bieganiem. Sport jest znakomitym remedium na wypalenie zawodowe, dlatego warto się w niego zaangażować. Wypalenie zawodowe dotyka ludzi bez względu na ich wiek, zawód i poziom wykształcenia. Składa się z faz wyczerpania emocjonalnego, depersonalizacji i cynizmu, braku poczucia osobistych osiągnięć i kompetencji w związku z wykonywaniem pracy. Te stadia trzeba zmóc, aby powrócić do normalnego życia oraz realizowania obowiązków zawodowych. Wypalenie zawodowe jest rodzajem choroby, którą jednak spokojnie można leczyć.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bonusy w pracy mile widziane

Praca to nie tylko pensja i sztywne godziny pracy ustalone odgórnie przez pracodawcę. To wiele czynników: możliwość rozwoju zawodowego, awansu,...

Zamknij